Drogie Farmaceutki, Drodzy Farmaceuci,

to Wasze święto, dzień, w którym doceniamy Waszą nieocenioną pracę i poświęcenie w dbaniu o zdrowie społeczeństwa. Od radzenia pacjentom, przez przygotowywanie leków, po edukację na temat właściwego stosowania farmaceutyków – Wasza rola jest kluczowa dla wszystkich.

Dziękujemy Wam za Waszą wiedzę, zaufanie, empatię i troskę, które każdego dnia wkładacie w swoją pracę. Jesteście nie tylko ekspertami z zakresu ochrony zdrowia, ale także wsparciem dla nas wszystkich w naszych potrzebach zdrowotnych.

Niech ten dzień będzie okazją do docenienia Waszych wysiłków i podziękowania za Waszą niezastąpioną rolę w naszym społeczeństwie!

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

został ustanowiony w celu uhonorowania wkładu farmaceutów w zapewnianie zdrowia publicznego na całym świecie. Początki tego święta sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP) podjęła inicjatywę promowania roli farmaceutów i ich profesji na arenie międzynarodowej.

FIP, będąca wiodącą organizacją globalną reprezentującą farmaceutów, dostrzegła potrzebę podkreślenia znaczenia ich pracy dla społeczeństwa. W związku z tym, w 2009 roku FIP zdecydowała, że 25 września będzie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Farmaceuty.

Data ta została wybrana nieprzypadkowo. 25 września to dzień, w którym FIP została założona w 1912 roku w Hadze w Holandii. Jest to zatem symboliczna data, która upamiętnia zarówno historię federacji, jak i wkład farmaceutów w ochronę zdrowia ludzkiego na całym globie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Farmaceuty służą nie tylko uhonorowaniu pracy farmaceutów, ale także promowaniu świadomości społecznej na temat roli, jaką odgrywają w opiece zdrowotnej oraz ich zaangażowania w zapewnianiu bezpieczeństwa pacjentów i jakości farmakoterapii. To również okazja do podkreślenia potrzeby dalszego rozwoju zawodowego farmaceutów oraz ich rosnącej roli w dziedzinach takich jak opieka nad chorymi, zarządzanie lekami, badania naukowe i edukacja zdrowotna.

Leave a reply