Od 10 stycznia 2024 roku na stronie Portalu Sprawozdawczego Głównego Urzędu Statystycznego udostępniony został elektroniczny formularz ZD-5 Sprawozdanie apteki i punktu aptecznego, obejmujący stan na dzień 31 grudnia 2023 roku.

Do obowiązków sprawozdawczych zaliczają się wszystkie apteki ogólnodostępne, zakładowe oraz punkty apteczne, które były czynne 31 grudnia 2023 roku. Apteki szpitalne i jednostki farmacji szpitalnej są wyłączone z obowiązku składania sprawozdania ZD-5.

Celem zbierania danych jest gromadzenie informacji o aptekach i punktach aptecznych, w tym charakterystyki placówki, sprzedaży online leków, dyżurach nocnych, dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także informacji o zatrudnionych osobach, w tym farmaceutach i technikach farmaceutycznych.

Wypełnienie sprawozdania jest możliwe poprzez zalogowanie się na Portalu Sprawozdawczym GUS dostępnym na stronie https://raport.stat.gov.pl. Termin składania sprawozdań mija 31 stycznia 2024 roku.

W razie wątpliwości dotyczących poprawnego wypełnienia formularza ZD-5, zachęcamy do kontaktu z pracownikami Urzędu Statystycznego w Krakowie. Lista osób do kontaktu dostępna jest na stronie internetowej: http://form.stat.gov.pl/formularze/przewodnik/kontakt/spr/spr_krakow_ZD-5.pdf?v=030119

Poniżej znajdują się dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłaszania pracujących według głównego miejsca pracy, które ułatwią wypełnienie formularza:

  • Liczbę pracujących według głównego miejsca pracy należy zgłaszać z uwzględnieniem zasady jednorazowego ujmowania osób zatrudnionych w kilku miejscach pracy.
  • Osoby pracujące w dwóch lub więcej aptekach powinny wskazać, które miejsce pracy uważają za główne, uwzględniając np. wymiar godzin lub kwotę wynagrodzenia.
  • W przypadku wątpliwości co do pracy głównej, uwzględniana powinna być ta, która zazwyczaj zajmuje więcej czasu lub przynosi wyższy dochód, gdy obie prace zajmują równą ilość czasu.
  • Liczbę pracujących ogółem w aptece, punkcie aptecznym obejmuje również właścicieli i współwłaścicieli, jeśli są aktywni w danej placówce.

Dodatkowo, do pracujących w głównym miejscu pracy zalicza się wszystkich pracujących, niezależnie od rodzaju umowy i wymiaru czasu pracy. Osoby na urlopach macierzyńskich (tacierzyńskich) są również wliczane, natomiast osoby na urlopach wychowawczych tylko, jeśli ich nieobecność trwa krócej niż 3 miesiące lub są pracownikami najemnymi, otrzymując co najmniej 50% dotychczasowego wynagrodzenia.

Źródło: www.nia.org.pl

Leave a reply