Szanowni Państwo,
w sierpniu tego roku Naczelna Izba Aptekarska zwróciła się z prośbą o potwierdzenia stanowiska, że osoba wydająca bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne nie jest uprawniona, a tym bardziej zobowiązana, do ustalania, czy recepta z uprawnieniem „S” została wystawiona przez uprawnionego lekarza lub pielęgniarkę (treść pisma do MZ w załącznikach na końcu).

W odpowiedzi uzyskała informację, że powyższe kwestie reguluje ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia:
„Zgodnie z art. 43a. przedmiotowej ustawy receptę z ww. uprawnieniem może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pielęgniarki POZ lub lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Należy wskazać, że żaden przepis prawa nie nakłada na osoby realizujące recepty obowiązku sprawdzenia czy lekarz lub pielęgniarka wystawiający receptę posiadają uprawnienia, aby taki dokument wystawić.

Natomiast obowiązkiem lekarza lub pielęgniarki jest wystawianie recept zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

W związku z powyższym, jeśli pacjent przestawi w aptece prawidłowo wypisaną receptę z kodem S, osoba uprawniona do realizacji recept ma obowiązek wydać przepisane na niej leki, zgodnie z powyższym uprawnieniem dodatkowym.”

Leave a reply