Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek wydał dziś raport, który jak wskazuje Marcin Wiśniewski (prezes ZAPPA) jest kompleksową analizą rynku aptecznego – „to swoiste zdjęcie sytuacji aptek w Polsce”. Raport na bazie danych i analizy elementów takich jak zatrudnienie farmaceutów, zagęszczenie i rentowność aptek w odniesieniu do pozostałych rynków europejskich, odpowiada na pytanie – jaka jest optymalna liczba aptek w Polsce?

Według ZAPPA liczba aptek w Polsce na poziomie 10-11 tysięcy jest optymalna z punktu widzenia efektywnej dystrybucji leków oraz racjonalizacji kosztów całego systemu. Zbyt duża liczba aptek – to jak wskazuje Marcin Wiśniewski niepotrzebne koszty lokalowe oraz w przypadku aptek sieciowych – osobowe (zbędne struktury organizacyjne, zarządy, działy zakupowe, księgowe itp.). Ograniczenie tych kosztów może doprowadzić do obniżenia marż na całym rynku, a zatem także do spadku cen leków.

ZAPPA w swoim raporcie wskazując optymalną liczbę aptek, analizuje kilka kluczowych czynników takich jak:

  • LICZBA FARMACEUTÓW:
Przyjmując za wzór średnią krajów Unii Europejskiej (2,4 farmaceuty na aptekę), przy obecnej liczbie 27 tysięcy pracujących farmaceutów, istniejące zasoby kadrowe w Polsce zapewniają odpowiednią obsadę dla 11250 aptek.
  • ZAGĘSZCZENIE APTEK:
Zagęszczenie aptek w Polsce byłoby równe średniej krajów Europy, gdyby w Polsce było 8796 aptek.
  • RENTOWNOŚĆ:
Przychód statystycznej apteki w Polsce byłby równy średniej krajów OECD, gdyby w Polsce funkcjonowało 9290 aptek (bez wzrostu pozostałych parametrów – wydatków pacjenta  i marży).
  • SPRZEDAŻ LEKÓW REFUNDOWANYCH:
Aby statystyczna apteka osiągała obrót pozwalający na uzyskanie zerowego dochodu na lekach refundowanych, w Polsce powinno być nie więcej niż 11 300 aptek.

 

Raport do pobrania > kliknij TUTAJ.

Leave a reply