Źródło : NIA.

20 czerwca br. podczas zgromadzenia ogólnego, które odbyło się w Hiszpanii, Grupa Farmaceutyczna Unii Europejskiej wybrała Michała Byliniaka na prezydenta PGEU w 2019 r. Jego zastępcą został Thanasis Papathanassis, z Panhellenic Pharmaceutical Association (PFS).

Z wykształcenia farmaceuta, Michał Byliniak jest absolwentem wydziału farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie jest wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej. Z rynkiem farmaceutycznym związany od ponad 15 lat. Posiada szerokiedoświadczenie menedżerskie związane z dystrybucją, refundacją, badaniami klinicznymi i rejestracją produktów leczniczych, które zdobył zarówno podczas pracy w aptekach, jak i w krajowych hurtowniach, firmach farmaceutycznych i firmach konsultingowych. Jest autorem licznych opracowań związanych z sektorem farmaceutycznym.

– Zbliżająca się wielkimi krokami 60. rocznica PGEU w 2019 r. stanowi doskonałą okazję do podsumowania dokonań europejskich farmaceutów, jak również wyzwań jakie czekają nas w przyszłości. Musimy wspólnie zastanowić się, w jaki sposób w pełni wykorzystać potencjał naszego zawodu, choćby w kontekście europejskich systemów ochrony zdrowia. Wyznaczając kamienie milowe dla europejskiej farmacji, na początku 2019 r. przygotujemy dokument PGEU Pharmacy 2030 Vision, który będzie nakreślał kierunki rozwoju tej profesji do 2030 r., jak również w kolejnych latach – podkreślił w swoim przemówieniu Michał Byliniak.

***

Grupa Farmaceutyczna Unii Europejskiej (PGEU) jest organizacją skupiającą społeczności farmaceutów z 32 krajów Europy. Jej zadaniem jest reprezentacja interesów swoich członków, monitoring prawodawstwa oraz inicjatyw związanych z rynkiem farmaceutycznym na poziomie unijnym. Przedstawiciele organizacji pozostają w stałym kontakcie z władzami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. PGEU została założona w 1959 roku. Jej misją jest promowanie roli farmaceutów jako kluczowych pracowników służby zdrowia w ramach krajowych systemów opieki zdrowotnej, wnoszących dynamiczny i wciąż ewoluujący wkład w poprawę zdrowia pacjentów. Organizacja reprezentuje ponad 400 tys. społeczność farmaceutów dbających o zdrowie ponad 500 milionów ludzi w całej Europie. Jej członkami są europejskie stowarzyszenia krajowe oraz organy przedstawicielskie aptek i farmaceutów, pochodzące z 32 krajów Europy

Leave a reply