W dniu 7 listopada 2023 roku odbyło się szkolenie hybrydowe zatytułowane „Zmierzch produktów HES i co dalej?”. Wydarzenie to dostarczyło uczestnikom – farmaceutom szpitalnym niezwykle wartościowych informacji na temat dwóch kluczowych zagadnień, poruszonych przez zaproszonych przez OIA w Warszawie specjalistów w dziedzinie medycyny.

1. Wykład „Racjonalne stosowanie albumin – czy zawsze są konieczne?” – dr Piotr Grzechnik: Dr Piotr Grzechnik przedstawił pełen pasji wykład dotyczący racjonalnego stosowania albumin jako koloidu w leczeniu hipowolemii. Uczestnicy mieli okazję zgłębić onkotyczne i nieonkotyczne właściwości albumin, a także zapoznać się z najnowszymi dowodami naukowymi na temat tego zagadnienia. Wykład odpowiadał na istotne pytania dotyczące stosowania albumin, takie jak „Kiedy jest to racjonalne?” oraz „Czy zawsze jest to konieczne?”. Dzięki temu uczestnicy zyskali pełniejsze zrozumienie roli albumin w leczeniu, co wpłynie pozytywnie na ich praktykę zawodową.

Dr Piotr Grzechnik udostępnił treść swojej prezentacji, którą można pobrać klikając w poniższy przycisk:

2. Wykład „Rosnące znaczenie roztworów żelatyn – mity i fakty” – dr Paweł Węgrzyn: Dr Paweł Węgrzyn skupił się na zagadnieniu rosnącego znaczenia roztworów żelatyn w terapii. W Polsce przez lata dominowały roztwory hydroksyetyloskrobii, jednak wykład położył nacisk na korzyści związane z wykorzystaniem żelatyn. Uczestnicy uzyskali wgląd w rozwój produktów zawierających żelatynę, a także dowiedzieli się, jakie korzyści terapeutyczne niesie za sobą najnowsza generacja żelatyn, wsparte najnowszymi badaniami naukowymi.

To wyjątkowe szkolenie dostarczyło uczestnikom wiedzy, która jest nie tylko aktualna, ale także kluczowa dla dzisiejszej praktyki medycznej. Kolektywna mądrość zdobyta podczas prezentacji dr Piotra Grzechnika i dr Pawła Węgrzyna z pewnością wpłynie na podnoszenie standardów opieki zdrowotnej w zakresie stosowania koloidów.



Leave a reply