źródło:NIA
Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek został zarejestrowany przez Krajowy Rejestr Sądowy. Dzięki temu polscy indywidualni aptekarze zyskali wreszcie własną organizację. Związek ZAPPA ma reprezentować środowisko właścicieli samodzielnych aptek i stanowić przeciwwagę dla PharmaNET, dbającego o interesy sieci aptecznych. Do Związku mogą należeć osoby, które są magistrami farmacji oraz właścicielami aptek.
Po przedłużającym się oczekiwaniu na decyzję sądu okręgowego w Warszawie założyciele ZAPPA otrzymali oficjalną informację KRS o zarejestrowaniu związku. W chwili obecnej grupa aptekarzy, zaangażowanych w tworzenie programu i działania organizacyjne liczy ponad 170 osób. Liderem grupy założycielskiej jest mgr Marcin Wiśniewski, aptekarz z podwarszawskich Łomianek. Jest on członkiem komisji legislacyjnej i koordynatorem zespołu ds. rynku aptek Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz członkiem Rady Okręgowej Izby w Warszawie. Przez ostatnie dwa lata aktywnie uczestniczył w kampanii na rzecz uchwalenia ustawy „Apteka dla aptekarzy”, jako inicjator i lider Ruchu Aptekarzy Polskich.
Związek indywidualnych aptekarzy – pracodawców ma za zadanie reprezentować środowisko wobec rządu i parlamentu, dbając przede wszystkim o to, aby polskie prawo w odpowiedni sposób chroniło niezależnych farmaceutów. Aptekarze zrzeszeni w ZAPPA chcą oczyścić rynek apteczny z nieprawidłowości, doprowadzić do egzekwowania przepisów antykoncentracyjnych (ograniczenie do 1 proc., a od 25.06.2017 – do 4 aptek będących własnością jednego podmiotu lub podmiotów powiązanych na terenie jednego województwa) i zakazu reklamy oraz walczyć z nielegalnym wywozem deficytowych leków.
Polskie apteki w służbie polskim pacjentom
Zdaniem założycieli ZAPPA polskie apteki powinny stać się ważną częścią systemu ochrony zdrowia i funkcjonować przede wszystkim jako placówki medyczne, a nie sklepy. Związek zamierza włączyć się w przygotowywanie standardów opieki farmaceutycznej oraz wypracowanie ustawy o zawodzie aptekarza. Długofalowym celem jest wypracowanie we wszystkich polskich farmaceutach poczucia wartości swojego wykształcenia i świadomości, że reprezentują zawód zaufania publicznego.
Lider grupy założycielskiej Marcin Wiśniewski zapowiada, że ZAPPA stanowić będzie przeciwwagę dla zorganizowanej grupy spółek – właścicieli sieci aptecznych działającej pod szyldem PharmaNET: – Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek to brakujące ogniwo w środowisku polskich aptekarzy. Samorząd ma konstytucyjne zadanie reprezentowania wszystkich, którzy pracują w wolnym zawodzie farmaceuty, pełni rolę samorządu zawodowego i na kwestiach zawodowych jest skupiony. ZAPPA zajmie się wszystkim, z czym mają problem aptekarze – właściciele aptek, od przywrócenia uczciwej konkurencji, przez walkę o dostosowanie się wszystkich podmiotów na rynku do przepisów prawa, po kwestie biznesowe. Będziemy też przeciwwagą dla nieaptekarskiej składowej rynku, czyli związku Pharmanet, skupiającego ekspansywnie działające sieci apteczne, w tym wszystkie zagraniczne. Samodzielnie działający aptekarze, prowadzący jedną lub kilka aptek, od lat znajdowali się w defensywie, głównie dlatego że nie mieli własnej organizacji. Teraz chcemy to zmienić. My, polscy aptekarze, chcemy opiekować się pacjentami, świadczyć opiekę farmaceutyczną, zwiększać nasz udział i znaczenie w systemie ochrony zdrowia, a nie pełnić role sprzedawców w lekowych marketach. Niezależność zawodu farmaceuty, zapisana w polskim prawie, i odpowiedzialność zawodowa wymusza na nas sprzeciw wobec postępującej komercjalizacji. Dlatego nie chcemy pozwolić na przekształcanie aptek w placówki handlowe, co ma miejsce w placówkach sieciowych, nastawionych na śrubowanie obrotów i zysków.
ZAPPA planuje aktywną działalność publiczną
W najbliższym czasie odbędzie się zjazd założycielski, na którym zostaną wybrane władze Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.Aptekarze zaangażowani w tworzenie ZAPPA już wystąpili do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udział przedstawicieli związku w dwóch zespołach ministerialnych, pracujących nad ustawą o zawodzie farmaceuty oraz nad planami wdrożenia opieki farmaceutycznej.
Członkowie ZAPPA uważają, że potrzebne są nowe rozwiązania prawne, aby uwolnić ogromny potencjał drzemiący w polskim aptekarstwie, dzięki któremu można poprawić sytuację w polskiej służbie zdrowia. Farmaceuci mogą odciążyć lekarzy, oferując opiekę farmaceutyczną i porady w aptekach, a także optymalizować farmakoterapię także pod względem kosztowym, podnosić bezpieczeństwo leczenia m.in. dzięki chronieniu pacjentów przed interakcjami lekowymi. Aby było to możliwe, muszą mieć pełną zawodową wolność, niezależność od kierujących się wyłącznie zyskiem korporacji sieciowych.
We wszystkich tych dziedzinach ZAPPA zamierza odgrywać aktywną rolę, uczestnicząc w debacie publicznej jako silny głos polskiego niezależnego aptekarstwa.
Rzecznik NIA komentuje powstanie ZAPPA:
– Działalność nowej organizacji skupiona będzie wokół reprezentacji interesów przedsiębiorców prowadzących apteki indywidualne. W tym aspekcie jej powstanie należy traktować jako naturalne uzupełnienie dotychczasowej działalności samorządu aptekarskiego, którego celem jest reprezentacja zawodowych, gospodarczych i społecznych interesów farmaceutów, w szczególności dbałości o jakość zawodu farmaceuty, należącego do grupy tzw. zawodów zaufania publicznego. W naszej strony wyrażamy wolę i chęć współpracy z przedstawicielami związku, szczególnie w zakresie projektów budujących potencjał polskiego aptekarstwa – powiedział Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Leave a reply
Leave a reply