Szanowni Państwo,

zapraszamy do lektury najnowszego newslettera Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Znajdziecie w nim m.in. artykuły:

  • Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja dotycząca wprowadzenia „ustawowej możliwości realizacji recept w systemie online z aptek internetowych”. Resort uważa jednak, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest niemożliwe, ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości leku i ryzyko nadużyć.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że po 24 marca 2023 roku szykują się zmiany w przekazywaniu elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Jakie zmiany nas czekają?
  • Opublikowano Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych.
  • Relacja pomiędzy farmaceutami i przedstawicielami innych zawodów medycznych jest kluczowym elementem rozwijających się dynamicznie usług opieki farmaceutycznej. W związku z tym coraz więcej mówi się o tworzeniu zespołów multidyscyplinarnych, wspólnym kształceniu i rozwijaniu płaszczyzn porozumienia w zakresie opieki – także koordynowanej – nad pacjentem.
  • Od 17 marca br. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową jest wystawiane w formie elektronicznej – przypomina serwis Medexpress.pl. Dzięki temu przyszły kuracjusz może śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie.
  • „Aktualne kierunki badań w naukach farmaceutycznych – Forum Młodych 2023” – pod takim hasłem odbyła się konferencja, stanowiąca szansę i wyzwanie dla młodych naukowców – studentów, doktorantów, pracowników uczelni czy też instytucji zajmujących się badaniami w dziedzinie farmacji, a także nauk medycznych.
  • „Juntos llegamos más lejos”, czyli „razem idziemy dalej”, to hasło przewodnie Hiszpańskiej Farmacji Szpitalnej – SEFH (Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria). Już po raz szósty polscy farmaceuci – dzięki współpracy Naczelnej Izby Aptekarskiej z tą organizacją – wyjadą w ramach Międzynarodowego Programu Staży Zawodowych na miesięczne szkolenie w hiszpańskich szpitalach. Tegoroczna edycja jest wyjątkowo, ponieważ o miejsce na stażu ubiegała się rekordowa liczba farmaceutów szpitalnych i klinicznych.
  • Szybki i biodegradowalny test wykrywający wirusa Lassa, wywołującego gorączkę krwotoczną Lassa, opracował zespół doktorantów z Politechniki Warszawskiej. Wynik uzyskuje się już po 15 minutach – informuje uczelnia na swojej stronie internetowej.
  • O postępach w leczeniu różnych postaci raka piersi rozmawiamy z dr Katarzyną Pogodą z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii PIB.

Czytaj więcej >> KLIKNIJ TUTAJ <<

Leave a reply