Szanowni Państwo,

zapraszamy do lektury najnowszego newslettera Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Znajdziecie w nim m.in. artykuły:

  • Prezesi samorządów zawodów medycznych: lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, farmaceutów i fizjoterapeutów jednogłośnie zaapelowali do posłów o nieprzyjmowanie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w jej obecnym kształcie. W ich zgodnej opinii nie wniesie ona żadnych pozytywnych rozwiązań systemowych – wręcz przeciwnie, będzie działać na szkodę pacjentów i medyków.
  • Starszy pacjent po zawale pokazał posłowi receptę, na której widniały lekarstwa na sumę ok. 500-600 zł. – Dlaczego leki po incydentach zawałowych i udarowych dla chorych po 75. roku życia są w pełnej odpłatności? – dopytuje ministra zdrowia w interpelacji parlamentarzysta. Wiceminister Maciej Miłkowski nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Przyznaje za to, że resort analizuje możliwość obniżenia kryterium wieku uprawniającego do darmowych leków.
  • Wiele osób uważa, że zioła są bezpieczniejsze i mniej szkodliwe niż leki, zwłaszcza że można je kupić bez recepty. Dr Magdalena Cubała-Kucharska przypomina, że zioła stosowane w niewłaściwych dawkach lub zbyt długo mogą szkodzić. Istnieje też ryzyko interakcji z lekami, które przyjmujemy.
  • Zaburzenia bakteryjnej flory jelitowej kojarzą się głównie z antybiotykoterapią. Tymczasem poważna dysbioza występuje również w trakcie stosowania leków z grupy NLPZ, IPP, metforminy, niektórych neuroleptyków, preparatów żelaza, ale nie tylko. Jedno z ciekawych badań z wykorzystaniem 1000 leków sugeruje, że nawet co czwarty lek może eliminować korzystne bakterie jelitowe.
  • Maria Banaszak, terapeutka uzależnień: Leki psychotropowe przepisywane są ze zbyt dużą łatwością. Ludzie wymieniają się informacjami o tym, który lekarz bez zadawania „zbędnych” pytań szybko przepisze, co tylko się chce.
  • Bardzo rzadko po zaszczepieniu szczepionką Jcovden obserwowano wystąpienie jednocześnie zakrzepicy i małopłytkowości, w niektórych przypadkach z towarzyszącym krwawieniem. Uważa się, że związek przyczynowy ze szczepionką jest możliwy – czytamy w komunikacie podmiotu odpowiedzialnego za szczepionkę przeciwko COVID-19 występującą poprzednio pod nazwą COVID-19 Vaccine Janssen, wydanym w porozumieniu z EMA i URPL.
  • Prawie 300 tysięcy zaplanowanych w ubiegłym roku wizyt w miejskich przychodniach i szpitalach w Warszawie nie odbyło się, bo pacjenci się na nich nie pojawili, informuje stołeczny Ratusz. W efekcie, czas oczekiwania na wizytę u lekarza się wydłuża. Tymczasem wystarczy jeden telefon, by odblokować zajęty termin.
  • Polska zajmuje obecnie 11. miejsce w światowym rankingu największych rynków komercyjnych badań klinicznych. Uchwalona niedawno ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych to ważny krok, zwiększający szanse na dalszy rozwój tego rynku w naszym kraju. To ma znaczenie nie tylko dla branży, ośrodków badawczych, ale także dla pacjentów, którzy już korzystają z badań lub będą z nich korzystać w przyszłości.
  • „Mój pierwszy dzień stażu. Piętnaście minut spaceru, po drodze szybkie zakupy w spożywczym i oto jest: Hospital General Universitario de Elche. Widoczny z daleka główny budynek Szpitala Uniwersyteckiego bryłą przypomina szpitale jakie widujemy w Polsce. Aby znaleźć aptekę poprosiłem po angielsku panią w białym fartuchu o wskazanie drogi. W odpowiedzi usłyszałem po hiszpańsku, że mówi tylko po hiszpańsku, ale drogę wskazała. Podpowiedź: dwa piętra w dół od głównego wejścia.”

Czytaj więcej >> KLIKNIJ TUTAJ <<

Leave a reply