Szanowni Państwo,
zapraszamy do lektury najnowszego newslettera Naczelnej Izby Aptekarskiej. Znajdziecie w nim m.in. poniższe informacje:
- Sformułowanie „co najmniej 4 aptek ogólnodostępnych” wskazane w art. 99 ust. 3a pkt 1-3 ustawy Prawo farmaceutyczne odnosi się do liczby aptek ogólnodostępnych prowadzonych w kraju – wskazuje Ministerstwo Zdrowia w objaśnieniu w sprawie “Apteki dla Aptekarza“
- Zagrożenie bezpieczeństwa lekowego pacjentów związane z niskimi marżami aptecznymi zauważa wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków. Wskazuje on, że marża apteczna na drogie leki, które apteki kupują, kolejno sprzedają pacjentom, a następnie czekają na zwrot pieniędzy od NFZ zostaje aktualnie “zjedzona” przez inflację.
- Farmaceuci zostali objęci ochroną prawnokarną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Weszła w życie nowelizacja ustaw Prawo farmaceutyczne oraz o zawodzie farmaceuty. – Poprawi to bezpieczeństwo świadczenia usług farmaceutycznych oraz pracy w aptekach – zwraca uwagę prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, Marcin Repelewicz.
- Farmaceutka powołała się na klauzulę sumienia i odmówiła sprzedaży tabletki Ellaone. Okręgowy Sąd Aptekarski ukarał ją naganą. – Jeśli lekarz przepisuje lek na receptę, to naszym zdaniem rolą farmaceuty nie jest podważanie i kwestionowanie zaleceń lekarza – ocenia Konrad Madejczyk, rzecznik prasowy NIA.
- Międzynarodowy Program Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów służy pokazaniu nowych dróg rozwoju w zakresie farmacji szpitalnej. Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i koordynatorka projektu z ramienia NIA Katarzyna Gancarz w rozmowie dotyczącej zasad odbywania stażu zawodowego w Hiszpanii i możliwości poszerzenia swoich kwalifikacji.
- Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych informuje o licznych zapytaniach dotyczących stawki podatku od towarów i usług (VAT) dla wyrobów medycznych i odsyła zainteresowanych do interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej.