11 października 2024 roku opublikowano pierwszą listę leków o ugruntowanej skuteczności w dziedzinie kardiologii. W jej ramach rozpoczęto postępowania administracyjne dotyczące objęcia refundacją i ustalenia ceny zbytu netto, zgodnie z przepisami ustawy o refundacji leków. Efektem tych działań jest objęcie finansowaniem ze środków publicznych wybranych produktów zawierających rywaroksaban i dabigatran w leczeniu profilaktycznym udarów i zatorowości obwodowej u pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową.
Refundacja dotyczy pacjentów z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka, takim jak:
- wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny,
- wiek powyżej 75 lat,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA).
Zmiany od 1 stycznia 2025 roku
Od początku przyszłego roku leki z rywaroksabanem i dabigatranem w nowym wskazaniu będą refundowane z odpłatnością 30%. Warto jednak zaznaczyć, że wskazanie to nie znalazło się na liście leków bezpłatnych dla osób powyżej 65. roku życia (tzw. lista 65+). W związku z tym, niezależnie od wieku pacjenta, refundacja w ramach nowego wskazania będzie wymagała odpłatności.
Dla pozostałych, dotychczas refundowanych wskazań, warunki refundacji pozostają bez zmian (odpłatność ryczałtowa lub 30% z możliwością nadania uprawnienia dodatkowego „S”).
Działania wspierające wdrożenie
Minister Zdrowia podjął kroki mające na celu ułatwienie procesu preskrypcji i wydawania leków:
- Centrum e-Zdrowia wprowadziło dodatkowe funkcjonalności w systemach informatycznych, wspierające prawidłową preskrypcję.
- Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował komunikaty dla świadczeniodawców i aptek, aby zminimalizować ryzyko pomyłek.
Apel Ministra Zdrowia
Minister Zdrowia apeluje o:
- Rozważne prowadzenie preskrypcji i substytucji leków, z uwzględnieniem odpłatności 30% dla nowych wskazań.
- Zachowanie szczególnej uwagi przy wydawaniu leków pacjentom powyżej 65. roku życia, gdyż migotanie przedsionków nie jest uwzględnione w ramach listy 65+.
- Przestrzeganie zasad zamiany leków w aptekach wyłącznie w przypadku produktów o tożsamych warunkach refundacyjnych.
Lista refundowanych produktów
Szczegółowy wykaz produktów z rywaroksabanem i dabigatranem objętych refundacją w nowym wskazaniu oraz dotychczasowe warunki refundacyjne można znaleźć w obwieszczeniu Ministra Zdrowia, które zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku.
To ważny krok w dostępie do nowoczesnych terapii, które poprawiają jakość leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące odpłatności i wskazań refundacyjnych, aby zapewnić pacjentom właściwą opiekę.
Ministerstwo Zdrowia informuje o ważnych zmianach dotyczących refundacji leków, które są w trakcie zaawansowanych prac legislacyjnych. Aktualny zakres produktów zawierających rywaroksaban i dabigatran, finansowanych w określonych wskazaniach, szczegółowo reguluje obwieszczenie refundacyjne Ministra Zdrowia.
Kluczowe zmiany w przepisach
Trwają przygotowania do implementacji nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz niektórych innych ustaw z 5 grudnia 2024 r., która obecnie jest procedowana w Senacie. Planowane wejście w życie ustawy to początek 2025 roku.
Nowe przepisy wprowadzają:
- Poszerzenie uprawnień do wystawiania recept na leki refundowane:
- Lekarze niezależnie od rodzaju umowy z NFZ, a także osoby nieposiadające umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, będą mogły wypisywać recepty na bezpłatne leki dla pacjentów z grup +65 i -18.
- Felczerzy i farmaceuci otrzymają ograniczone uprawnienia do wystawiania takich recept.
- Refundacja recept farmaceutycznych na szczepionki:
- Farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na wszystkie szczepionki zalecane (wcześniej dotyczyło to jedynie szczepionek przeciw grypie).
- Recepta wystawiona w aptece stanie się podstawą do wykonania szczepienia ochronnego przez farmaceutę w tej samej aptece.
- Automatyzacja poziomu refundacji:
- W 2025 r. planowane jest wdrożenie systemu automatycznego nadawania poziomu refundacji w oparciu o diagnozę postawioną przez lekarza.
- System ten ograniczy ryzyko błędów związanych z niewłaściwym poziomem odpłatności na receptach refundowanych i uprości proces dla lekarzy.
Co to oznacza dla pacjentów?
Zmiany te mają na celu zwiększenie dostępności leków refundowanych, uproszczenie procedur preskrypcyjnych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa i wygody dla pacjentów. Dzięki poszerzeniu kompetencji farmaceutów, realizacja szczepień w aptekach stanie się prostsza i bardziej dostępna.
Więcej informacji na temat nowych przepisów oraz aktualnego wykazu produktów refundowanych można znaleźć w obwieszczeniu refundacyjnym Ministra Zdrowia.
źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-refundacji-lekow-z-rywaroksabanem-i-dabigatranem-w-leczeniu-pacjentow-z-migotaniem-przedsionkow
Leave a reply