Szanowni Państwo,
zapraszamy do lektury najnowszego newslettera Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Znajdziecie w nim m.in. artykuły:
- 7 marca 2023 roku odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której rozpatrywano uchwałę Senatu RP w sprawie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (druk nr 3024). Głosowano między innymi poprawkę nr 12, która miała uwzględnić także farmaceutę jako głównego badacza w badaniach klinicznych produktów leczniczych. Aktualne brzmienie art. 37 ustawy stanowi, iż głównym badaczem może być: lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka albo położna.
- Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia odrzucili poprawkę Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która miała usunąć tzw. aptekę dla uczelni – krytykowany przez samorząd zawodu farmaceuty wyłom w „aptece dla aptekarza”. Ustawa teraz trafi pod głosowanie Sejmu.
- 9 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rusza Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC) – najbardziej opiniotwórcza debata o polskim systemie ochrony zdrowia. W programie dwudniowego wydarzenia znalazło się ponad 40 sesji i cztery wydarzenia towarzyszące. W trakcie kongresu m.in. ogłosimy 50 najbardziej wpływowych Kobiet w ochronie zdrowia.
- Pielęgniarka Anna Antoszczuk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako jedna z wielu złożyła pozew o nierówne traktowanie w sprawie zarobków. Jak mówi w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”, choć wykonuje tę samą pracę, otrzymuje blisko 3 tys. mniej niż koleżanka po studiach. Na dodatek czuje się ignorowana zarówno przez dyrekcję szpitala, jak i izbę pielęgniarek i położnych.
- W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki. Zaplanowano trzy zmiany. Projekt jest na etapie konsultacji publicznych.
- Czy osoby z astmą mogą uprawiać sport? Czy z astmy można wyrosnąć? Czy astmę można wyleczyć? Czy niebieskiego inhalatora można używać bez ograniczeń? Najbliższa wiosenna edycja akcji edukacyjnej “Skonsultuj z Farmaceutą” skupiać się będzie na chorobach płuc, a w szczególności na astmie.
- 2 mln pacjentów – tylu każdego dnia odwiedza apteki w Polsce. Jak wykorzystać ten potencjał? Jak rozwijać usługi apteczne dla dobra pacjentów i systemu ochrony zdrowia? Odpowiedzi na te pytania szukano na posiedzeniu “Okrągłego Stołu” branży aptecznej w Parlamencie Europejskim, zainicjowanym przez Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET i Konfederację Lewiatan.
- Minister Zdrowia opublikował komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Na liście znalazło się 128 pozycji.
- Zgodnie z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia w 2021 roku świadczenia związane z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentów, najczęściej osobom w wieku 55-64 lata. W tym samym roku refundowane leki przeciwdepresyjne (stosowane jednak także w innych schorzeniach psychicznych) wykupiło 1,5 mln osób i było to aż o 59% więcej niż w 2013 roku.
Czytaj więcej >> KLIKNIJ TUTAJ <<