Komunikat dla aptek ogólnodostępnych w sprawie dostosowania lokalu apteki do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 i przeciw grypie oraz wykonywania badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, po 1 września 2022 roku.
Opublikowany w dniu 18.08.2022 roku tekst jednolity rozporządzenia (Dz.U. poz. 1737 link do rozporządzenia).
- Szczepienia ochronne p. Covid-19 i p. grypie
Dnia 11 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. zmieniające rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz.U. poz. 38 link do rozporządzenia).
Zgodnie z brzmieniem § 2 rozporządzenia zmieniającego, do dnia 1 września 2022 r. szczepienia ochronne p. Covid-19 lub grypie mogą być przeprowadzane w aptekach ogólnodostępnych zgodnie z warunkami określonymi w przepisach dotychczasowych.
Nowelizacja ta wprowadza z dniem 1 września 2022 r. rozszerzone wymagania w zakresie pomieszczeń apteki i ich wyposażenia, w których przeprowadza się szczepienia ochronne
Zgodnie z brzmieniem noweli szczepienia te mogą być przeprowadzane w aptece w:
– pokoju opieki farmaceutycznej, z wejściem z izby ekspedycyjnej, który stanowi oddzielne pomieszczenie lub wyodrębnioną część izby ekspedycyjnej oddzieloną od pozostałej części ekspedycji ściankami działowymi, w tym przesuwnymi. Warunkiem dla tego pokoju jest zagwarantowanie pacjentowi bezpieczeństwa oraz poszanowania intymności i godności. Funkcjonowanie pokoju opieki farmaceutycznej nie może zakłócać wykonywania innych czynności w aptece,
– pomieszczeniu administracyjno- szkoleniowym, jeżeli zachowany zostanie rozdział czasowy poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie. Aby w tym pomieszczeniu wykonywać szczepienia należy wprowadzić pisemną procedurę, która będzie określała sposób dostępu korzystania z tego pomieszczenia oraz zagwarantuje pacjentowi bezpieczeństwo i poszanowanie intymności i godności. Praca punku szczepień w tym pomieszczeniu nie może zakłócać wykonywania czynności w innych pomieszczeniach apteki.
Podstawowe wyposażenie punktu szczepień w pomieszczeniach apteki, o których mowa powyżej, stanowi:
– stolik zabiegowy wyposażony w sprzęt stosowanie do zakresu przeprowadzanych szczepień ochronnych
– zestaw do wykonywania iniekcji
– zestaw do wykonywania opatrunków
– pakiety odkażające
– środki ochrony osobistej: fartuchy, maseczki, rękawice
– umywalka z ciepłą i zimna wodą lub umywalka mobilna z ciepłą i zimną wodą, gdy brak możliwości instalacji umywalni stacjonarnej
– dozowniki z mydłem oraz ze środkiem dezynfekującym
– pojemnik z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnik na zużyte ręczniki
– Adrenalina w postaci roztworu do wstrzyknięć, w dawce 1mg/ml lub 0,15mg/ml lub 0,3mg/0,3ml lub też 1mg/10ml na wypadek wystąpienia u szczepionego wstrząsu anafilaktycznego.
– termometr bezdotykowy celem pomiaru temperatury przed rozpoczęciem szczepienia
– komputer z dostępem do Internetu i drukarką
– pojemnik na zużyte igły i strzykawki oraz pojemnik na zakaźne materiały medyczne
– miejsce na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta szczepionego.
Apteka prowadząca świadczenia zdrowotne lub inne usługi opieki farmaceutycznej związane z generowaniem lub agregowaniem dokumentacji medycznej pacjenta zobowiązana jest posiadać archiwum w postaci szafy zamykanej na klucz do przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów poddanych szczepieniu.
Wytyczne jakie spełnić musi podmiot prowadzący aptekę w ramach dostosowania apteki do nowych wymogów wskazał Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny we Wrocławiu, w decyzji z dnia 9 czerwca 2022 r. Podmiot prowadzący aptekę dostosowując lokal apteki do wykonywania szczepień ochronnych poprzez przygotowanie pokoju opieki farmaceutycznej, na wyżej opisanych zasadach, nie ma obowiązku dokonania zmiany dotychczasowego zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej bądź uzyskania nowego zezwolenia, w przypadku przebudowy lokalu apteki bez zmiany jej lokalizacji. W takim przypadku konieczne jest przedłożenie Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu nowego planu i opisu technicznego pomieszczeń przeznaczonych na aptekę wraz z opinią Państwowej Inspekcji Sanitarnej o lokalu, a także tytułu prawnego do nowych pomieszczeń apteki ogólnodostępnej.
- Badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę w aptece
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki uległo zmianie kolejny raz poprzez nowelizację, która weszła w życie w dniu 18 lutego 2022 r. (Dz.U. poz. 412 link do rozporządzenia).
Nowelizacja ta uregulowała wymagania lokalowe dla aptek do przeprowadzania w ramach opieki farmaceutycznej badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Wykaz tych badań znajduje się w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 roku w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę (Dz.U. poz. 153 link do rozporządzenia), które weszło w życie z dniem 27 stycznia 2022 r.
Zgodnie z tym rozporządzeniem badania diagnostyczne mogą być wykonywane poza pomieszczeniami, o których mowa w pkt 1 opracowania, bezpośrednio w izbie ekspedycyjnej albo w komorze przyjęć apteki ogólnodostępnej, ale pod warunkiem zapewnienia w tych pomieszczeniach rozdziału czasowego pełnionych przez nie funkcji oraz należy wprowadzić pisemną procedurę, która będzie określała sposób dostępu i korzystania z tego pomieszczenia oraz zagwarantuje pacjentowi bezpieczeństwo, poszanowanie intymności i godności. Wykonywanie badań diagnostycznych w komorze przyjęć nie może zakłócać wykonywania czynności w innych pomieszczeniach apteki, a w przypadku izby ekspedycyjnej również pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i higienicznych warunków pracy i obsługi pacjenta po zakończeniu czasu przeznaczonego na wykonywanie badań diagnostycznych.
Pomieszczenia, w których przeprowadzane są badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę wyposażone muszą być w:
– środki ochrony osobistej: fartuchy, maseczki, rękawice
– umywalka z ciepłą i zimna wodą lub umywalka mobilna z ciepłą i zimną wodą, gdy brak możliwości instalacji umywalni stacjonarnej
– dozowniki z mydłem oraz ze środkiem dezynfekującym
– pojemnik z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnik na zużyte ręczniki
– komputer z dostępem do Internetu i drukarką
– pojemnik na zużyte igły i strzykawki oraz pojemnik na zakaźne materiały medyczne *
– miejsce na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta szczepionego.
Rozporządzenie reguluje również wymogi dla pomieszczenia, w którym sprawowana jest opieka farmaceutyczna, w tym wykonywane są inne badania diagnostyczne aniżeli te, o których mowa w wykazie powyżej. Pomieszczenie takie wyposażone musi być w:
– pakiety odkażające
– umywalka z ciepłą i zimna wodą lub umywalka mobilna z ciepłą i zimną wodą, gdy brak możliwości instalacji umywalni stacjonarnej
– dozowniki z mydłem oraz ze środkiem dezynfekującym
– pojemnik z ręcznikami jednorazowymi oraz pojemnik na zużyte ręczniki
– komputer z dostępem do Internetu i drukarką
*Apteka, w której prowadzone są świadczenia zdrowotne w postaci szczepień ochronnych oraz badań diagnostycznych, ma obowiązek utylizacji odpadów medycznych i poszczepiennych, zgodnie z przepisami art. 33 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W związku z tym wymagane jest podpisanie umowy z firmą utylizująca odpady medyczne na odbiór i utylizację.
Opracował: mgr farm. Marian Witkowski
Plik do pobrania: https://oia.waw.pl/wp-content/uploads/2022/08/Komunikat-w-sprawie-dostosowania-lokalu-apteki-do-wykonywania-szczepień-p.pdf
Zarządzenie Prezesa NFZ >> przejdź
Leave a reply