W dniu 1 lipca 2020 r wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych z 2004 r., która poprzez dodanie art. 43b wprowadza nowe uprawnienie do bezpłatne zaopatrzenia w leki określone w wykazie dla kobiet w okresie ciąży. Uprawnienie to będzie oznaczone symbolem „C”.
Podstawą do nabycia uprawnienia jest ciąża stwierdzona przez:
– lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii
– lekarz odbywającego specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii
– położną POZ
– położną wykonującą świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej
Kto posiada uprawnienie do wystawienia recepty dla świadczeniobiorców w okresie ciąży na bezpłatne leki z wykazu:
1. lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii
2. lekarz odbywającego specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii
3. położną POZ
4. położną wykonującą świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej
5. inny lekarz, ale na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, o których mowa w pkt 1,2,3 i 4.
Osoby uprawnione do wystawienia recepty na bezpłatne leki dla osoby spełniającej wymogi do nadania uprawnienia „C” są obowiązane do weryfikacji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, ilości oraz rodzaju przepisanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pod kątem konieczności i bezpieczeństwa ich stosowania na podstawie już wystawionych lub zrealizowanych recept.
Informacja o uruchomieniu funkcjonalności w system dla możliwości weryfikacji ilości i rodzaju przepisanych recept dla kobiet z uprawnieniem „C” zostanie podana do publicznej wiadomości nie później niż do 31.12.2021 roku☺
Wykaz bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych wskazuje Minister Zdrowia na podstawie wykazu leków refundowanych, o którym mowa w art. 37 ust 1 ustawy o refundacji.
Wydanie leków, wskazanych w wykazie, dla osoby z uprawnieniem „C’ następuje bezpłatnie, gdyż limit finansowania i dopłatę w wysokości różnicy między ceną detaliczna a wysokością limitu finansowania jest finansowana w całości z budżetu państwa.
Ustawa ta nowelizuje również art. 44 ustawy o refundacji w obszarze wydawania odpowiedników leków zakordonowych poprzez włączenie świadczeniobiorcy posiadającego uprawnienie „C” do zasad wydawania odpowiedników, a nawet wprowadza się art. 44b w brzmieniu:
W przypadku recepty wystawionej do świadczeniobiorcy w okresie ciąży przez osoby wskazane w art. 43 ust 3 ustawy o świadczeniach, osoba wydająca leki, oprócz obowiązków wynikających z art. 44, ma obowiązek poinformowania świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic farmaceutycznych, i o tym samych wskazaniu terapeutycznym, objętego wykazem, o którym mową w art. 37 ust 1, w części dotyczącej bezpłatnego zaopatrzenia świadczeniobiorców w okresie ciąży oraz ma obowiązek na żądanie świadczeniobiorcy wydać ten lek.
Z powyższego zapisu wynika, że osoba realizująca receptę z uprawnieniem „C” będzie mogła zastosować wydanie odpowiednika dla leku zaordynowanego, ale tylko poprzez wydanie innego leku, niepowodującego różnić farmaceutycznych, znajdującego się w wykazie leków dla kobiet w ciąży.
Pierwszy wykaz leków dla świadczeniobiorców z uprawnieniem „C” zostanie ogłoszony nie później aniżeli w terminie 4 miesięcy od dnia 1 lipca 2020 roku.
Powyższe prawo do świadczenia bezpłatnego nie posiada dokumentu potwierdzającego uprawnienie, analogicznie jak w przypadku DN, CN, IN, S. Prawo do tych świadczeń stwierdza osoba wystawiająca receptę.
Opracował: mgr farm. Marian Witkowski
Leave a reply
Leave a reply