Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o zawodzie farmaceuty na farmaceutów został nałożony obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego, który ma zastąpić aktualny obowiązek ciągłego szkolenie farmaceutów. Ustawiczny rozwój zawodowy będzie realizowany przez kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe.

W przeciwieństwie do dotychczasowych przepisów obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich form wykonywania zawodu farmaceuty, a nie jak dotychczas wyłącznie farmaceutów wykonujących zawód w aptece lub hurtowni.

Aktualizowanie wiedzy i umiejętności przez uczestnictwo w ramach kształcenia podyplomowego obejmować będzie udział farmaceuty w:

1) szkoleniu specjalizacyjnym;

2) kursach kwalifikacyjnych;

3) studiach podyplomowych.

Szkolenie specjalizacyjne będą realizowały uczelnie, które prowadzą studia na kierunku farmacja, po uzyskaniu akredytacji, zwane dalej „jednostkami szkolącymi” (art. 45 i nast.).

Kursy kwalifikacyjne mają na celu uzyskanie przez farmaceutę wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych lub usług farmaceutycznych. Kursy kwalifikacyjne będą prowadziły jednostki szkolące oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (art. 75).

Obowiązek doskonalenia zawodowego farmaceutów będzie również realizowany przez samokształcenie oraz udział w kursach realizowanych metodą wykładów, seminariów, warsztatów oraz ćwiczeń, jak również za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem, zakończonych testem. Kursy będą organizowane przez jednostki szkolące, NIA oraz okręgowe izby aptekarskie (art. 77).

Ustawiczny rozwój zawodowy odbywać się będzie w pięcioletnim okresie rozliczeniowym. Za udział w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego i kształcenia podyplomowego będą przysługiwały farmaceucie punkty edukacyjne.

Ustawiczny rozwój zawodowy farmaceuty będzie dokumentowany w karcie rozwoju zawodowego.

W przypadku farmaceutów wykonujących zawód w ramach stosunku pracy lub stosunku służbowego (służba wojskowa, służba więzienna) realizujących ustawiczny rozwój zawodowy wiąże się z tym nowe uprawnienie w postaci prawa do urlopu szkoleniowego (art. 78).

Urlop szkoleniowy będzie przysługiwał na wniosek farmaceuty w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Termin urlopu szkoleniowego wymaga uzgodnienia każdorazowo z pracodawcą, co oznacza, że bez takiego uzgodnienia farmaceuta nie będzie mógł skorzystać z tego prawa.

Farmaceuta będzie miał obowiązek niezwłocznie przedstawić pracodawcy dokument poświadczający jego udział w formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Szczegółowe kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym farmaceutów, w tym wzór karty rozwoju zawodowego farmaceuty, liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego oraz liczbę punktów niezbędnych do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego   określi, w drodze rozporządzenia, Minister właściwy do spraw zdrowia. Przy czym do czasu wydania tych nowych przepisów dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowują swoją moc, nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy o zawodzie farmaceuty (art. 94).

Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy o zawodzie farmaceuty (art. 90): Farmaceuci, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy o zwodzie farmaceuty (tj. przed 16 kwietnia 2021 r.) rozpoczęli realizację podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w ciągłym szkoleniu, o którym mowa w art. 107zf ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, kontynuują je na podstawie dotychczasowych przepisów. Ten przepis oznacza, że prawo do urlopu szkoleniowego farmaceutom aktualnie realizującym ciągłe szkolenie będzie przysługiwało dopiero po zakończeniu trwających okresów edukacyjnych.

Podstawy prawne:

  • ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz.U. z 2021 r. poz. 97)
  • ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944, z późn. zm.)

Komunikat w .pdf

Leave a reply